۱۳۹۶/۲/۱۴    ۸:۵     بازدید:۸۵۳       کد مطلب:۹۳۴۲۹۵          ارسال این مطلب به دیگران

رویدادها » اجتماعی ، تربیتی
  ،   گزارش برگزاری جشن شب میلاد امام سجاد(ع)
ویژه برنامه های شب میلاد امام سجاد(ع) در مسجد امام حسین (ع) برگزار شد۔
در سؤمین شب از اعیاد ماہ مبارک شعبان و ھمزمان با عید ولادت امام سجاد(ع) ھمچون شب های قبل برنامه های معنوی برگزار شد۔
دراین جلسه حضرت حجة الاسلام امامزاده به ذکر مناقب این امام ھمام پرداختند۔
حجة الاسلام امامزادہ در بخشی از سخنان خود فرمودند:
حضرت امام سجاد (ع) فرمودند: مسکین محب الدنیا
یسقط منہ درھم فیظل نھارہ
یقول: انا للہ و ان الیہ راجعون
و ینقص عمرہ و دینہ و لا یحزن عنھما
بعضی از صفات بارز آن حضرت
1- کظم الغیظ
شیخ مفید و غیره روایت کرده اند که مردی از اهل بیت حضرت امام زین العابدین علیه السلام نزد آن حضرت آمد و به آن جناب ناسزا و دشنام گفت حضرت در جواب او چیزی نفرمود، پس چون آن مرد برفت با اهل مجلس خود، فرمود که شنیدید آنچه را ک این شخص گفت الحال دوست دارم که با من بیایید برویم نزد او تا بشنوید جواب مرا از دشنام او، گفتند می آییم و ما دوست می داشتیم که جواب او را می دادی ، پس حضرت نَعْلَیْن خود را برگرفت و حرکت فرمود و می خواند:
(وَ الْکاظِمینَ الْغِیْظَ وَ الْعافِینَ عَنِ النّاسِ وَ اللّهُ یُحِبُّ الْمُحْسِنینَ ) (9)
راوی گفت : از خواندن آن حضرت این آیه شریفه را دانستم که بد به او نخواهد گفت ، پس آمد تا منزل آن مرد و صدا
زد او را و فرمود به او بگویید که علی بن الحسین است . چون آن شخص شنید که آن حضرت آمده است بیرون آمد مهیا برای شرّ، و شک نداشت که آمدن آن حضرت برای آن است که مکافات کند بعض جسارتهای او را. حضرت چون دید او را فرمود: ای برادر! تو آمدی نزد من و به من چنین و چنین گفتی،پس هرگاه آنچه گفتی از بدی در من است از خدا می خواهم که بیامرزد مرا، و اگر آنچه گفتی در من نیست حق تعالی بیامرزد تو را.
راوی گفت : آن مرد که چنین شنید میان دیدگان آن حضرت را بوسید و گفت : آنچه من گفتم در تو نیست و من به این بدیها سزاوارترم ، راوی حدیت گفت که آن مرد حسن بن حسن رحمه اللّه بوده .(منتہی الاعمال)

2- عفوہ و گذشت
صاحب ( کشف الغمّه ) نقل کرده که روزی آن حضرت از مسجد بیرون آمده بود مردی ملاقات کرد او را و دشنام و ناسزا گفت به آن جناب ، غلامان آن حضرت خواستند به او صدمتی برسانند، فرمود: او را به حال خود گذارید! پس رو کرد به آن مرد و فرمود:
( ما سُتِرَ عَنْکَ مِنْ اَمْرنا اَکْثَرُ ) ؛ آنچه از کارهای ما از تو پوشیده است بیشتر است از آنکه تو بدانی و بگویی . پس از آن فرمود: آیا تو را حاجتی می باشد که در انجام آن تو را اعانت کنیم ؟ آن مرد شرمسار شد، پس آن حضرت کسائی سیاه مربع بر دوش داشتند نزد او افکندند و
امر قرمودند که هزار درهم به او بدهند، پس بعد از آن هر وفت آن مرد آن حضرت را می دید و می گفت : گواهی می دهم که تو از اولاد رسول خدایی صلی اللّه علیه و آله و سلم .(منتہی الاعمال)
3- تواضع
4- عبادت حضرت
5- کمک کردن بہ دیگران
6- مھربان
در ادامه برنامه حضران از مولودی خوانی ذاکرین اھل بیت فیض بردند۔
ھدایایی به رسم یاد بود به افرادی کہ اسمشان سجاد بود تقدیم شد۔
برگزاری مسابقه کتبی از زندگی امام سجاد و طرح سؤال از متن سخنرانی نیز از دیگر برنامہ ھا بود۔
بہ دلیل تقارن این شب با روز معلم و روز کار و کار گر به پنج تن از معلمین حاضر در جلسه و سه نفر از کارکنان بیمارستان ایرانیان نیز تجلیل بہ عمل آمد۔


ضمائم:
نظرات بازدیدکنندگان

نظر شما درباره این مطلب

     
امنیت اطلاعات و ارتباطات ناجی ممیزی امنیت Security Audits سنجش آسیب پذیری ها Vulnerability Assesment تست نفوذ Penetration Test امنیت منابع انسانی هک و نفوذ آموزش هک