۱۳۹۵/۱۲/۱۳    ۳:۱۱     بازدید:۱۶۰۷       کد مطلب:۹۳۴۰۶۱          ارسال این مطلب به دیگران

نماز جمعه » نماز جمعه
  ،   خطبه های ماه جمادی الثانی
خطبه های نماز جمعه 4 قروردین 1396مطابق با 25 جمادی الثانی1438 و 24 مارچ 2017 توسط حجت الاسلام والمسلمین رضوانی

خطبه های نماز جمعه 27اسفند 1395 مطابق با 18 جمادی الثانی1438 و 17 مارچ 2017 توسط حجت الاسلام والمسلمین رضوانی

خلاصه خطبه های نماز جمعه مورخ 1395/12/27 مسجد امام حسین(ع)-دبی- توسط حجةالاسلام و المسلمین رضوانی.
ایشان در ابتداي خطبه اول با ذکر آیه شریفه "و العاقبه للمتقین" به توضیح و تبین مسئله تقوی پرداخت و خود و نمازگزاران را به رعایت تقوا و حدود الهی دعوت نمودند. در ادامه خطبه اول به موضوع آداب معاشرت و زیربناهای آن پرداخته و معاشرت را بطور کلی به 3 دسته تقسیم نمودند.
1. معاشرت های الزامی ( معاشرت های لازم مثل معاشرت انسان با زن،بچه،پدر و مادر و خواهر و برادر )
2.معاشرت های ترجیحی ( معاشرت انسان با علما و دانشمندان و اولیاء الهی توصیه شده )
3. معاشرت های توبیخی ( معاشرت های مذمت شده و نکوهش گردیده مثل معاشرت با منافق )
در ادامه ضمن توضیح کوتاهی که این معاشرت ها چگونه باید باشد و حدود آنها چیست، ایشان یکی از زیربناهای معاشرت یعنی سوءظن و حسن ظن را بررسی نموده و با اشاره به این موضوع در روایت کثیره اشاره شده که سوءظن از بزرگترین کبائر است و حسن ظن در زمره بزرگترین عبادت ها شمرده شده است ، علل و عوامل شش گانه سوءظن به پروردگار را توضیح و تبین نمودند و اشاره به آیه 6 سوره فتح پروردگار "ظانین بالله ظن السوء" را منافقین و مشرکین قلمداد کرده اند اشاره ای نیز به مسائل اربعه زمان و عصر جاهلیت در قرآن ذکر شده و موضوع ظن الجاهلیه نیز داشتند.
ایشان عوامل شش گانه ای که ممکن است در برخی سوءظن بخدارا ایجاد نماید اینگونه برشمردند .
1.عامل اول: ابتلاء و امتحان الهی، که برخی وقتی خداوند آنها را با مسائل مختلف می آزماید، نسبت به خدا سوءظن پیدا می کنند.
2.عامل دوم: عدم اجابت دعا، بگونه ای تاخیر در اجابت دعا و یا عدم اجابت آن باعث ظنین شدن بخدا از نوع سوءظن برای برخی می گردد.
3.عامل سوم: مسئله رزق و روزی است و با اشاره به آیه شریفه می فرماید ( ان الله یبسط الرزق لمن یشاء و یقدر ) تفاوت روزی در بین مردم باعث سوءظن به خدا در برخی دیگری می شود.
4.عامل چهارم: مسئله ترس، ترسیدن از فقر و ازدواج نکردن ، ترسیدن از فقر و انفاق نکردن ، ترسیدن از مرگ و به جهاد نرفتن اینها عواملی است که باعث سوءظن به لطف و عنایت خدا می شود.
5.عامل پنجم: حسادت
6.عامل ششم: ریا
ایشان در ادامه در خطبه دوم نیز با اشاره به میلاد حضرت زهرا (س) و تبریک به این فعالیت در خصوص مقام والایشان مطالب را ارائه نمود و سپس موضوع ملی شدن صنعت نفت در ایران و نیز حلول سال جدید و مسئله نوروز را در اسلام عنوان کرد، ایشان ضمن اشاره به روایت متعددی در خصوص نوروز از حضرت رسول(ص) و امام صادق(ع) برخی از وقایع مهم تاریخ اسلام را که در ایام نوروز اتفاق افتاده بود اشاره کرده و حسب روایت رسول خدا (ص)عنوان فرمودند علی ابی الطالب (ع) در نزد ایرانیان نوروز نام دارد به بانیات خود خاتمه دادند.

خطبه های نماز جمعه 20 اسفند 1395 مطابق با 11 جمادی الثانی1438 و 10 مارچ 2017 توسط حجت الاسلام والمسلمین رضوانی
خطبه های نماز جمعه 13 اسفند 1395 مطابق با 4 جمادی الثانی1438 و 3 مارچ 2017 توسط حجت الاسلام والمسلمین رضوانی


خلاصه خطبه نماز جمعه به امامت حجة الاسلام والمسلمین رضوانی
خطبه اول:
ایشان ضمن دعوت خود و نمازگزاران به رعایت تقوی و حدود الهی با توجه به قرارگرفتن در هفته تربیت اسلامی به ذکر اهمیت این موضوع پرداخت و دیدگاه های تربیتی امیر مومنان علی ع را تبیین نمود و سه ویژگی تربیتی را از لسان آن حضرت عنوان نمودند.
ویژگی اول: تسهیل و تیسیر و سهله و سمحه بود.
اصل دوم: اعتدال و میانه روی در تربیت
اصل سوم: تذکر و تشویق
ایشان در ادامه با اشاره به نامه سی و یک نهج البلاغه که اولین منشور اخلاقی مدون در اسلام است این نامه را نامه تربیتی مفیدی عنوان نمودند.
حجةالاسلام رضوانی در خطبه دوم با توجه به نزدیکی هفته احسان و نیکوکاری ضمن دعوت مردم به انجام این امر پسندیده به روایتی از بحارالانوار با عنوان حدیث مکتوبات ابواب بهشت و جهنم اشاره داشتند و مکتوبات در دوم دوزخ را عنوان کردند.
1-من اراد ان لا یکون عریانا یوم القیامه فالیکس الجلود العاریه فی الدنیا ( هر کس می خواهد روز محشر عریان محشور نشود در دنیا به فقرای بی لباس پوشش عطا کند)
2-من اراد ان لایکون عطشانا یوم القیامه فلیسق العطاش فی الدنیا( هر کس میخواهد در قیامت تشنه محشور نشود تشنگان را در دنیا سیراب کند.)
3-من اراد ان لا یکون جائعا یوم القیامه فالیطعم البطون الجائعه فی الدنیا( هر کس می خواهد در روز قیامت گرسنه محشور نشود شکم های گرسنه را در دنیا سیر نماید.)
ایشان در ادامه ضمن دعوت به انجام کار خیر به موضوع هفته کانون های هنری مساجد نیز اشاره نمود و به تشریح برخی فعالیت های فرهنگی هنری در مسجد امام حسین و مدرسه قرآن و عترت پرداخت.
 


ضمائم:
نظرات بازدیدکنندگان

نظر شما درباره این مطلب

     
امنیت اطلاعات و ارتباطات ناجی ممیزی امنیت Security Audits سنجش آسیب پذیری ها Vulnerability Assesment تست نفوذ Penetration Test امنیت منابع انسانی هک و نفوذ آموزش هک