۱۳۹۳/۱۰/۱۸    ۸:۴۲     بازدید:۱۹۴۴       کد مطلب:۹۳۰۴۴۹          ارسال این مطلب به دیگران

قرآن »
  ،   فواید نوشیدن آب از منظر قرآن و روایات
فواید نوشیدن آب از منظر قرآن و روایات
رعایت دستورات بهداشتی اسلام در خوردن و آشامیدن، یکی از مهم‌ترین عوامل سلامت، شادابی و طول عمر است. اگر مردم بدانند که چه باید بخورند، چه اندازه بخورند و چگونه بخورند و نیز دانسته خود را به کار ببندند، بی‌تردید، بیشتر بیماری‌ها از جامعه بشری دور خواهند شد و انسان لذت و طراوت زندگی را خواهد چشید.
خداوند در آیه 30 سوره انبیاء می‌فرماید:"و جَعَلنا مِن الماء کُلَ شَیء حی"(1) این آیه اهمیت و ارزش این ماده و نعمت الهی را می‌رساند از سوی دیگر بیشترین ماده‌ای که در بدن موجود است آب می‌باشد و یک لیوان آب گوارا چون اکسیری نجات بخش برای فرد تشنه است.در روایات بزرگان دین هم به این مساله توجه و به نوشیدن این مایه حیاتی سفارش شده است.
در روایتی به نقل از ابوطیفور طبیب آمده است که: بر امام کاظم علیه‏‌السلام وارد شدم و او را از نوشیدن آب، باز داشتم. ایشان فرمود: "نوشیدن آب، اشکالی ندارد. آب، غذا را در معده می‏‌چرخانَد، خشم را فرو می‏‌نشاند، بر هوش می‏‌افزاید و تلخه را خاموش می‏‌کند."(2)
امام صادق(ع) نیز فرمودند: "پیامبر خدا، به هنگام روزه گشودن، با حلوا افطار می‏‌کرد. اگر حلوا نبود، با شکر یا چند دانه خرما، و اگر آن نیز نبود، با آبِ خالی. می‏‌فرمود: "آب، معده و کَبِد را تمیز می‏‌کند، دهان را خوش‏بو می‏‌کند، دندان‏‌ها را محکم می‏‌سازد، چشم را قدرت می‏‌دهد و دیده را جلا می‏‌بخشد، رگ‏‌های برآشفته و تلخه تحریک شده را فرو می‏‌نشانَد، بلغم را از میان می‏‌بَرَد، حرارت را از معده برمی‏‌دارد، و سردرد را نیز از میان می‏‌بَرَد."(3)
امام رضا(ع) نیز فرمودند: " آب سرد، حرارت بدن را فرو می‏‌نشانَد، صفرا را آرام می‏‌سازد، غذا را هضم می‏‌کند، پس‏مانده‏ایی را که در سرِ معده هست، ذوب می‏‌سازد و تب را از میان می‏‌بَرَد."(4)
منبع:
1- قرآن کریم، سوره انبیاء، آیه 30
2- الکافی، جلد6 ، صفحه 381
3- الکافی، ج4، ص153،
4- بحارالأنوار، جلد 66 ، صفحه 450 ،
 

انتهای پیام

ضمائم:
نظرات بازدیدکنندگان

نظر شما درباره این مطلب

     
امنیت اطلاعات و ارتباطات ناجی ممیزی امنیت Security Audits سنجش آسیب پذیری ها Vulnerability Assesment تست نفوذ Penetration Test امنیت منابع انسانی هک و نفوذ آموزش هک