۱۳۹۵/۱۱/۱۳    ۱۰:۶     بازدید:۱۱۵۵       کد مطلب:۹۱۲۰۲۴          ارسال این مطلب به دیگران

فرهنگی ، اعتقادی »
  ،   امام خمینی (ره)
امام خمينى (ره)
 
روح الله موسوى خمينى، در سال 1280 شمسى و در سالروز تولد حضرت فاطمه زهرا (س) در خمين به دنيا آمد، پدرش به نام آيت الله حاج آقا مصطفى که براى تبليغات اسلامى از خمين خارج شده بود، در مسير جاده تهران اراک به دست عوامل رضا شاه به شهادت رسيد در زمان شهادت، فقط هشت يا نه ماه عمر داشت .
از اين به بعد، مادر امام و عمه‏اش که خانم دانشمندى بود و برادرش آيت الله سيد مرتضى پسنديده، که ده سال از امام بزرگتر بود، سرپرستى امام را بر عهده گرفتند.
بيش از پانزده سال از عمر امام خمينى نگذشته بود، که عمه‏اش از دنيا رفت، و چند ماه بعد، مادرش نيز چشم از جهان فرو بست . امام با اينکه با از دست دادن عزيزانش، دچار رنجها و ناکاميها شد، هيچگاه خود را نباخت و در سايه اعتماد به نفس، به کوشش در راه تکامل و پيشرفت تحصيل علم و کسب فضائل پرداخت.
امام تا سن هيجده سالگى نزد برادرش تحصيل کرد و بعد به اصفهان، اراک و قم رفت و از محضر استادان علوم اسلامى استفاده کرد . او در سن بيست و پنج سالگى به درجه بالاى اجتهاد رسيد .
زندگى امام طورى بود، که همه اطرافيان شيفته نظم و دقت در درس و زندگى و همه شؤن او گرديدند . او در انجام وظائف و تکاليف اسلامى جدى بود، حتى در کارهائى که با خطرهاى حتمى روبرو بود، امام پيشقدم بود.
امام در مقابل انحرافهاى دستگاه سلطنتى بدون هيچ ترس و واهمه‏اى فرياد بر مى‏آورد و جنايات دولت طاغوت را افشاء مى‏کرد . او در مقابل همه تهديدهاى شاه فرمود:
من اکنون قلب خود را براى سرنيزه‏هاى مأمورين شما حاضر کرده‏ام، ولى براى قبول زورگوئيها و خضوع در مقابل جبارهاى شما حاضر نخواهم بود . - صحيفه نور، ج 1، ص 40 . ?
سرانجام با دستگيرى امام و تبعيد ايشان به ترکيه و عراق به مدت پانزده سال، با اراده و خواست خداوند، انقلاب شکوهمند اسلامى به دست پرتوان اين مرد الهى پايه ريزى شد و جهان را تحت تأثير عميقى قرار داد .
از امام خمينى تأليفات و آثار فراوان علمى و فقهى هم به يادگار مانده، که تعدادى از آنها بدين ترتيب است:
1 تحرير الوسيله در 2 جلد
2 مکاسب المحرمه در 2 جلد
3 کتاب البيع 5 جلد .
4 مختصر الاحکام .
5 رساله عمليه
6 ولايت فقيه .
7 جهاد اکبر .
8 چهل حديث
9 استفتا آت 2 جلد
10 صحيفه نور 22 جلد، مجموعه پيامها، اعلاميه‏ها و سخنرانيهاى از سال 1342 تا 1368 .
امام خمينى در شامگاه سيزدهم خرداد 1368 هجرى شمسى ساعت بيست و دو و بيست دقيقه در تهران زندگى را به درود گفت و در جوار ((بهشت زهرا)) مزار شهيدان انقلاب اسلامى آرميد .

 

انتهای پیام

ضمائم:
نظرات بازدیدکنندگان

نظر شما درباره این مطلب

     
امنیت اطلاعات و ارتباطات ناجی ممیزی امنیت Security Audits سنجش آسیب پذیری ها Vulnerability Assesment تست نفوذ Penetration Test امنیت منابع انسانی هک و نفوذ آموزش هک