۱۳۹۱/۱/۱۷    ۱۱:۲۹     بازدید:۵۰۱۸       کد مطلب:۹۱۱۸۶۵          ارسال این مطلب به دیگران

خدمات مسجد » اجتماعی ، تربیتی
  ،   کتابخانه مسجد امام حسین (ع)
                                                         بسم الله الرحمن الرحیم
"و امّا بنعمه ربّک فحدّث"
کتابخانه مسجد امام حسین (علیه السلام)
 
    مسجد امام حسین(علیه السلام) دبی تنها مسجد ایرانیان در امارات است که عهده دار امور مذهبی، دینی شیعیان بوده و در راستای تعظیم شعائر اسلامی به ارائه خدمات دینی اهتمام داشته و از واحدهای متنوع مذهبی، فرهنگی و خدماتی برخوردار است. کتابخانه مسجد از جمله واحدهای فعّال این مجموعه فرهنگی اسلامی است که با بهره مندی از حدود ده هزار عنوان کتاب در پنجاه و سه موضوع متنوع ، مجموعه ای غنی در قالب بیش از چهارده هزار جلد کتاب را در معرض استفاده مراجعه کنندگان قرار داده است.
    مراجعین به کتابخانه که ازملیت های گوناگون و با گویش های متفاوت می باشندامکان استفاده از کتاب های موجود درکتابخانه را با چهار زبان انگلیسی، عربی، فارسی و اردو داشته و کتاب های موجود در کتابخانه به چهارزبان مذکور بصورت مدون ودرقفسه های معین دردسترس آنان می باشد. تنوع عناوین کتاب های موجوددرکتابخانه مسجد بگونه ای است که پاسخگوی نیازهای سلایق مختلف و رده های متفاوت سنی بوده و تقریباً می توان اذعان نمود که هیچ مراجعه کننده ای ازاین واحد کتابخانه ای خارج نمی شود مگر اینکه کتاب درخواستی خودرا به رسم امانت دریافت می نماید. کتابخانه در دو شیفت کاری صبح با متصدی خانم و عصر هنگام تا پاسی از شب توسط متصدی آقا در خدمت مراجعین اهل کتاب و کتابخوانی می باشد. مدیر توانمند کتابخانه به زبان های انگلیسی و فارسی تسلط کامل داشته و ضمن ارائه خدمات کتابخانه ای به امر خطیر مشاوره مذهبی همت گمارده و در ارائه طریق مراجعین تشنه زلال آئین شریعت مقدس اسلام از هیچ خدمتی فروگذار نیست.
    فضای مطبوع و آراسته به جلوه های معرفت دینی در کتابخانه با زیربنای حدود صدمترمربع و مجهز به قفسه های تعبیه شده بصورت منظم و مملو از کتاب های موجود نظر هر مراجعه کننده ای را به خود جلب نموده و اشتیاق اهل علم را به مؤانست بیشتر با کتاب و کتابخوانی تحریک می نماید. محیط کتابخانه که مجهز به میز مطالعه و امکانات رایانه ای و برخوردار از اینترنت رایگان می باشد امکان استفاده از کتاب های موجود و کتابخانه الکترونیک را برای مشتاقان دانش پژوه فراهم آورده و می توان ادعا نمود تمامی نیازهای علمی، تحقیقاتی اهالی علم و دانش در این فضای معنوی قابل دسترسی و استفاده می باشد. وجود نرم افزارهای اسلامی و کامپیوترهای قابل استفاده ،امکان دستیابی به سایت نور و استفاده از مجلات مربوط به  آن ها بدون نیاز به حق اشتراک ، اعتماد هر مراجعه کننده ای را در امکان دستیابی به نیازهای علمی خود جلب می نماید. بدین ترتیب مراجعه کنندگان به کتابخانه علاوه بر دریافت کتاب مورد نیاز خویش به رسم امانت خواهند توانست از محیط سرشار و فضای علمی کتابخانه برای قرائت کتاب و اخذ مشاوره های علمی نیز استفاده نمایند. وجود گنجینه گرانبهایی ازکتب خطی دراین کتابخانه باعث گردیده تا مدیریت مجموعه راهکاری مناسب وقابل اطمینان راجهت نمایش ان درمعرض علاقه مندان دربرنامه کاری خویش منظورنماید. بدیهی است اقدام به این مهم مستلزم مراعات جنبه های متعدد از جمله لزوم حراست فیزیکی انها از مفسده  فرسو د گی واستفاد ه ازفن اوری  نوین درامرنگهد اری است که  با اعمال این شیوه ها ی گریزناپذ یروبایسته اعتماد مراجعین ومخاطبین به توسعه مجموعه مزبوراز طریق اهداي  نمونه های موجود در کنج عزلت  صند وقچه های دوست  داران  کتاب جلب  خواهد  گردیدوبا جمع اوری نسخ پراکنده   ایشان مجموعه گرد اوری شده را زینت کتابخانه ومسجدایرانیان سازد.                                                  
     انانیکه درعین علاقه شدید و تعلق خاطر به د ست نبشته های کهن ونسخ خطی خویش  به دنبال راهکاری مناسب جهت تزیین مجلدات خطی خود به زینت ماندگاری انهم درفضای مقدس وقابل اعتمادمسجد هستند ونگهبا نی امین دراین وادی را جستجو می نمایند. وبراستی کدامین بدیل ونمونه میتواند جایگزین کتابخانه مسجد برای این امرخطیر شودکه بتواندچنین امانت سترگ را درمعرض ومنظرایندگان گذارده وتاریخ پر افتخار انان را به عنصرجاودانگی مزین سازد. بنابراین کتابخانه مسجد امادگی دارد ضمن دریافت کتابهای مفید اهدایی مراجعین امانتهای گرانبهای خطی انان را نیزبه نحو مطلوب مدیریت نموده وبنام خود اهدا کننده ثبت ونگهداری نماید.        
  خداوند متعال رابه پاس این لطف وعنایت ستایش نموده و با اقدام عملی خویش دراستفاده بهینه از فضای کتابخانه وسفارش دیگران به مؤانست با محیط مسجد وکتابخانه به ترویج فرهنگ دینی وتولیدعلم ادای دین نماییم.
                                                         ***
     تصاویری از کتابخانه مسجد

نتهای پیام

ضمائم:
نظرات بازدیدکنندگان

نظر شما درباره این مطلب

     
امنیت اطلاعات و ارتباطات ناجی ممیزی امنیت Security Audits سنجش آسیب پذیری ها Vulnerability Assesment تست نفوذ Penetration Test امنیت منابع انسانی هک و نفوذ آموزش هک