۱۳۹۱/۳/۱    ۶:۰۰     بازدید:۱۰۷۸۷       کد مطلب:۹۱۱۲۲۸          ارسال این مطلب به دیگران

خدمات مسجد » اجتماعی ، تربیتی
  ،   خدمات مسجد امام حسین علیه السلام
 
* بسم الله الرحمن الرحیم *
 
لَّمَسْجِدٌ أُسِّسَ عَلَى التَّقْوَىٰ مِنْ أَوَّلِ يَوْمٍ أَحَقُّ أَن تَقُومَ فِيهِ ۚ فِيهِ رِجَالٌ يُحِبُّونَ أَن يَتَطَهَّرُوا ۚ وَاللَّهُ يُحِبُّ الْمُطَّهِّرِينَ (108) التوبه
                                             
 

      ای رسول ما همان مسجد که از ابتدا بنیانش براساس تقوی استحکام یافته سزاوارتر است برای اینکه در آن اقامه نماز کنی. در آن مسجد مردان پاکی که مشتاق تهذیب نفوس خود هستند در آیند و خدا مردان مهذب  را دوست می دارد.

« سوره مبارکه  التوبه آیه شریفه 108 »


آشنایی مختصری با مسجد امام حسین(ع(

    مسجد امام حسین (ع) دبی به عنوان تنها مسجد ایرانی شیعیان در امارات به سال 1363 هجری شمسی در زمینی به مساحت 6000 متر مربع ، روبروی بیمارستان ایرانیان واقع در منطقه جمیرا ، خیابان الوصل ، با مساعدت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و شیعیان خیر مقیم امارات و با پی گیری جناب حجه الاسلام و المسلمین برقعی نماینده وقت حضرت امام خمینی (ره) بنا گردیده و طی سالهای بعد با پیگیری نمایندگان مقام معظم رهبری حضرت آیه الله العظمی خامنه ای ( حفظه الله تعالی ) در امارات ، تکمیل و توسعه داده شد . مجموع ابنیه مسجد 2500 متر مربع است که شامل صحن مسجد (4 سالن ) بخش اداری ، کتابخانه ، محل عرضه محصولات فرهنگی،آموزشگاه ، مهد کودک ،آشپزخانه ،سرویس بهداشتی و ....  می باشد .

پس از حجه الاسلام و المسلمین برقعی به  ترتیب حجج الاسلام والمسلمین مروی حکیم ، اکبریان ، شاهچراغی و مدنی بجستانی به عنوان نمایندگان رهبری تا سال  1395 در مسجد امام حسین (ع)  اقامه جمعه و جماعت نمودند . 
      در این پایگاه معنوی پربرکت با اشراف و مدیریت نماینده مقام معظم رهبری فعالیتهای گوناگون دینی ، فرهنگی و اجتماعی برگزار می شود که با رعایت اختصار به معرفی آن ها می پردازیم .

   
الف- اهم عناوین برنامه های مذهبی مسجد
مسجد امام حسین در طول سال بطور منظم و مرتب به اقامه و اجراء برنامه های مستمر اهتمام دارد که عبارتند از :
1. برگزاری نماز با شکوه عبادی  جمعه  
2. اقامه نماز جماعت صبح و ظهر و عصر و مغرب و عشاء
3. برگزاری مراسم سخنرانی و اقامه محافل جشن و عزاداری در مناسبت های ملی ، مذهبی و  ایام الله (یکصد و پنجاه شب در سال) از جمله محرم، صفر و ماه مبارک رمضان
4. قرائت  دعای کمیل ، دعای ندبه  و دعای توسل
5. مراسم قرائت قرآن یک صفحه هر شب پس از نماز عشاء

 فعالیت های فرهنگی واحد کودکان شامل ارائه کتب و نرم افزار های مناسب کودکان ، دایر نمودن کلاسهای متنوع و برگزاری اردوهای ویژه کودکان.

 ب- فعالیتهای فرهنگی و مطبوعاتی مسجد 
مسجد امام حسین (ع) ضمن اجراء منظم برنامه های عبادی و مذهبی و با رویکردی فرهنگی ، علمی این مجموعه مذهبی و دینی  را به مرکزی مجهز به فن آوری نوین علمی و انتشار محصولات مطبوعاتی در راستای اشاعه و ترویج فرهنگ دینی و تعظیم شعایر اسلامی تبدیل نموده که به معرفی اجمالی آن می پردازیم .


 1:  کتابخانه مسجد

کتابخانه مسجد از جمله واحدهای فعال این مجموعه فرهنگی است که با بهره مندی از حدود 15 هزار عنوان کتاب در پنجاه و سه موضوع متنوع  مجموعه ای غنی در قالب بیش از چهارده هزار کتاب  را در دسترس مراجعین به کتابخانه که از ملیت های گوناگون می باشند قرارداده است . مجموعه کتابها به چهار زبان عربی ، انگلیسی ، اردو و فارسی بصورت مدون ودر قفسه های معین تعبیه شده و محیط کتابخانه مجهز به میز مطالعه و امکانات رایانه ای و برخوردار از اینترنت  رایگان می باشد .  این کتابخانه در دو شیفت کاری صبح ها از ساعت 10 الی 30/14 بعد از ظهر و نیز عصر ها از ساعت 17 الی 21 شب به ارائه خدمات کتاب و کتابخوانی اهتمام دارد .
 

2:  واحد کودکان
 
      این واحد در سال 1391 فعالیت خود را در زمینه برنامه های تخصصی فرهنگی کودکان آغاز نمود . برگزاری کلاس های قرآن و احکام ، شرکت در گروههای تواشیح و همخوانی و اجرا ء آن در محافل منعقده در مسجد و برگزاری مسابقات حدیث ، قصص قرآنی از جمله فعالیت های این واحد می باشد . کودکان فعال در این واحد از امکانات نرم افزاری صوتی و تصویری و نیز کتابخانه تخصصی کودکان استفاده می نمایند .


3 :   واحد خواهران

با توجه به گستردگی حضور بانوان در تمامی برنامه های مسجد و اشتیاق ایشان به مشارکت در کارهای فرهنگی و اجتماعی ، واحد خواهران براساس نیاز مخاطبین و مراجعین خود نسبت به برنامه ریزی فعالیتهای خاص بانوان اقدام می نماید . برگزاری کلاس های روانخوانی و ختم قرآن ، احکام ، زبان انگلیسی و عربی و نیز کلاسهای فوق برنامه نظیر خیاطی ، مهارت های زندگی ازجمله برنامه های واحد خواهران می باشد . خواهران محترمه با توجه به سلیقه و توانمندی های خود در تمامی زمینه های تعظیم شعایر اسلامی و برنامه های مسجد مشارکت می نمایند که برگزاری موفق جشنواره نیکوکاری در قالب بازارچه خیریه یکی از مصادیق بروز و ظهور توفیقات ایشان است .

 

 4:  واحد فروش کتاب و عرضه نرم افزارهای علمی
 
این واحد عهده دار تهیه و توزیع کتاب و نرم افزارهای علمی در زمینه های فقه ، حدیث ، تاریخ ، ادبیات عربی ، رجال و ترجمه های متون  مورد نیاز مراجعین به مسجد می باشد . علاقه مندان به محصولات فرهنگی با مراجعه به این واحد نسبت به خرید محصولات فرهنگی اقدام می نمایند .

 

 5:  ارائه خدمات نرم افزاری
 
از جمله خدمات فرهنگی مسجد شروع به کار کتابخانه دیجیتالی می باشد که به لحاظ سهل الوصول بودن آن برای اهل علم از استقبال شایانی برخوردار است . این کتابخانه مراحل تجهیز و توسعه خود را سپری می نماید . همچنین ارائه نرم افزار های دینی متنوع از جمله : تفسیر  ، حدیث ، تاریخ ، رجال ، اصول  فقه و نیز مجموعه برنامه های مذهبی مسجد اعم از خطبات نماز جمعه ، مجموعه سخنرانی های محافل منعقده ، مدیحه سرایی های مناسبت های مذهبی که به صورت منظم ضبط گردیده و در آرشیو مسجد موجود می باشد ، این اطمینان خاطر را برای اهالی مسجد تامین می نماید که در صورت عدم توفیق درک مجالس مزبور بتوانند با دستیابی آسان و سریع به آن از مزایای این بنای عظیم مذهبی برخوردار شوند .

 

ج-  فعالیتهای اجتماعی مسجد امام حسین (ع)  
 
مسجد امام حسین (ع) همگام با ارائه خدمات مذهبی و فرهنگی خود از امور اجتماعی مراجعین غفلت ننموده و تا سرحد امکان به انجام امور و یا ارائه طریق مومنین در امور مهم شان اهتمام ویژه  دارد .


 
 1:  مهد قرآنی حضرت رقیه سلام الله علیها

مهد قرآنی حضرت رقیه (س) که پذیرای کودکان 3  الی 6 سال می باشد ، فرصت مغتنمی برای مربیان کار آزموده خود ایجاد نموده که به نگهداری فیزیکی نوگلان معصوم بسنده ننموده بلکه آنان را که به ضرورت های شغلی والدین فرزندان خویش را به رسم امانت به مهد می سپارند با زلال آئین شریعت اسلامی سیراب نموده و اذهان مساعد آنان را با تعلیمات دینی استحکام بخشند .

 
  2 :  شیرخوارگاه حضرت علی اصغر (ع)
 
این واحد پذیرای غنچه های نونهال چهار ماهه الی سه ساله می باشد که با برخورداری از مربیان متخصص در امر تعلیم و تربیت تمام آنچه که باعث دلبستگی کودکان به محیط جدید گردد  را فراهم آورده و با استخدام روش های فنی و تخصصی امر خطیر انتقال معانی و فاهیم اخلاقی و دینی به آنان را تدبیر می نمایند .

 
 
  3 :  ارائه خدمات مشاوره ای

 به منظور گسترش ظرفیت خدمات مشاوره ای که از نیاز ها و ضروریات گریز ناپذیر همگان می باشد ، مسجد امام حسین (ع) به این مهم هتمام ورزیده و از متخصصان امر در زمینه های مشاوره ی قضایی و حقوقی ، دینی و اعتقادی ،تربیتی و خانوادگی دعوت به همکاری بعمل آورده است. متقاضیان برخورداری ازاین خدمات مشاوره ای میتوانند ضمن تماس با دفتر مسجد و اخذ نوبت وبه صورت رایگان از این مزیت بهره مند شوند.

 

 د -  دفتر مسجد امام حسین (ع)

       دفتر مسجد بعنوان قلب طپنده این میعاد گاه پذیرای قلوب مشاقان و چشمان نگران خیل کثیر مراجعین است که برای تمام قصه های غصه های خویش مشاور امینی جسته و دلبستگی خودبا ائمه هدی (ع) رادراین مکان مقدس به کیمیای اشک چشمان ابرازمی نمایند . امور شرعیه از ازدواج تا احکام حلال و حرام و مدیریت دینی کسب و کار خود را دراین پایگاه به عیار شرع مقدس تطبیق داده و گره های کور و بن بست های فراروی زندگی خود را که با غبار غربت و دوری از وطن غیر قابل تحمل گردیده با ارائه طریق و ارشادات روحانیت محترم مستقر در دفتر مسجد گشوده و با عنصر توکل به ذات احدیت متبرک نموده و انجام امورات دینوی و اخروی خویش را در اعتصام به حبل الله المتین جستجو می نمایند.فضای ملکوتی مسجد ، منبر و محراب ، ملجا و مامن قاطبه مومنین و پذیرای  تمامی سلایق گوناگونی می باشد که سعادت دنیا و آخرت خویش را در دین مداری جستجومی نمایند . دفتر مسجد در دو شیفت کاری صبح ساعت 9  الی 14 و عصر 17 الی 21 پذیرای مومنین بوده و امکان ملاقات حضوری با نماینده محترم ولی فقیه برای عموم مراجعین میسور است. از تمام مومنین پرهیز کار ، جامعه ایرانیان دور از وطن و شیعیان مخلص اسدالله الغالب علی ابن ابی طالب علیه السلام دعوت به عمل می آید با مراجعه به سایت اینترنتی مسجد و آگاهی از محافل منعقده و دیگر برنامه ها در این مکان مقدس حضور یافته ، از فیوضات محافل ایام الله ، نمازهای جمعه و جماعت ، دیدار با هموطنان گرامی و سایر مسلمانان و شیفتگان خاندان عصمت و طهارت بهره مند و قلوب مهربان و نورانی خویش را به برکات خانه خدا  صیقل داده و دلهای نورانی خویش را طراوتی مضاعف بخشند. برای آگاهی ازجلسات وبرنامه های مسجد میتوانیدبطورمستقیم با مسجد تماس حاصل نموده و یا با عضویت در سیستم خبر رسانی پیام کوتاه مسجد از جزئیات امر اطلاع یابید .    

                     

 

  • تلفن : 3442886 ( 9714 )                               فاکس: 3497367 ( 9714 )     
    صندوق پستی23064 دبی .ا.ع.م                     پست الکترونیکی: info@3rdimam.com
    پایگاه اینترنتی: www.3rdimam.com
     
                                           

 

 

 

 

 


ضمائم:
نظرات بازدیدکنندگان

علیرضا امیرحسینی
واقعاخوش به سعادت شما که اینگونه به خلق خدا خدمت میکنید امید وارم که خداوند متعال در همه ضمینه ها یار ویاور شما دوستان باشد واز خداوند متعال برای شما آرزو سعادت مینمایم مراجعت مردم به شما نعمت خداست حاج آقا مدنی از شما خواهشمندم مرا یاری کنید تا توفیق خدمت به بندگان خدارا همچوم شما داشته باشم .
نظر شما درباره این مطلب

     
امنیت اطلاعات و ارتباطات ناجی ممیزی امنیت Security Audits سنجش آسیب پذیری ها Vulnerability Assesment تست نفوذ Penetration Test امنیت منابع انسانی هک و نفوذ آموزش هک